Що таке Tax Free та чому варто його оформлювати?

2018-06-25

          Tax Free - слово, яке часто вживають коли мова йде про покупки за кордоном, але значення якого далеко не очевидне для пересічного громадянина. Отже, що ж воно означає та чому про це важливо знати, якщо ви збираєтесь в країну Європейського Союзу?

         Згідно з законодавством Європейського Союзу, якщо товар був куплений на території будь-якої країни ЄС та був вивезений за межі території ЄС, то покупець має право на повернення податку на додану вартість (ПДВ, англ VAT). Наприклад, у Польщі, цей податок становить від 5 до 23 відсотків від вартості товару. Зверніть увагу, що це правило діє тільки для покупок, вартість яких перевищує якусь певну суму грошей (наприклад у Польщі ця сума становить 200 злотих).

          Отже, як це відбувається? Перед тим, як купувати товар у торговельній мережі, необхідно запитати продавця-консультанта, чи надають вони цю послугу, оскільки, на жаль, не всі магазини виписують Tax Free. Якщо ж магазин, який ви обрали, це робить, то необхідно уточнити умови (дуже часто в різних магазинах умови значно відрізняються). У великих супермаркетах може бути обмеження, наприклад, на кількість артикулів у чеку. Оплачуючи товар, попросіть оформити вам Tax Free. Це окремий документ, в якому продавець вказує перелік всіх товарів, на які буде здійснюватись повернення податку, вписує дані вашого паспорту, а також прикріпляє касовий чек. Саме тому, під час покупки, необхідно мати з собою закордонний паспорт. Обов’язково перевірте, чи правильно касир вніс ваші дані, щоб уникнути непорозумінь під час перетину кордону. На кордоні країни ЄС, з якої ви виїжджаєте, на документі Tax Free необхідно поставити печатки. Якщо ви повертаєтесь автомобілем, то практично на кожному пункті пропуску є спеціальні віконечка, куди потрібно звернутись з вашим документом. Окрім того, в більшості пунктів пропуску є окремі смуги для автомобілів, що перетинають кордон з фактурами Tax Free, тому уважно дивіться в яку смугу вам заїжджати. Для пришвидшення цього процесу, рекомендовано зареєструвати ваші фактури в електронній системі польської митниці на сайті: www.granica.gov.pl.

          Повернути свої гроші ви зможете вже під час наступного візиту в країну, у якій купували товар. Деякі магазини виписують свій документ Tax Free, інші ж користуються послугами глобальних операторів по поверненню коштів. У першому випадку у магазині вам повернуть всю суму податку готівкою. Другий варіант вигідний буде саме для тих подорожуючих, які не планують вертатись до того магазину де була здійснена покупка. В цьому випадку у вас буде можливість повернути кошти в пунктах видачі грошей цього оператора, або його партнерів. Це можна зробити навіть в Україні, наприклад в банку або в тур-оператора, які є партнерами торговельної мережі. Однак ця схема має один значний недолік — оператор по поверненню коштів бере комісію і ця комісія може досягати 40-45% від суми нарахованого податку. Основними операторами є Global Blue, Global Refund, Premier Tax Free і CashBack.


          Важливо! Право на повернення Tax Free мають іноземні громадяни без посвідки на проживання в країні, де був куплений товар. А також громадяни, які не мають дозволу працювати в країні і ті, що не перебувають у державі, де була зроблена покупка, більше трьох місяців.


А поки ви готуєтеся до поїздки, наша команда WINS-TOUR бажає вам вдалого шопінгу!